Pojęcia apiterapii nabiera w ostatnich latach coraz większej popularności, a my z kolei coraz częściej szukamy alternatywy dla standardowych leków z apteki. Czym więc jest apiterapia i w czym tkwi jej fenomen?
To metoda leczenia różnego rodzaju dolegliwości za pomocą produktów pszczelich – takich, jak miód, propolis, pyłek kwiatowy, jad pszczeli i mleczko pszczele. Jej nazwa wzięła się od dwóch słów – łacińskiego apis (pszczoła) oraz greckiego therapia (leczenie). W gruncie rzeczy wykorzystanie produktów miodnych w dolegliwościach różnego pochodzenia nie jest ostatnim krzykiem mody – po tego typu rozwiązania sięgano od pokoleń.
Obecnie apiterapia zaczyna jednak nabierać nieco rozpędu, a w aptekach możemy znaleźć wiele leków, czy suplementów diety, które pomogą w dolegliwościach dermatologicznych, kardiologicznych, żołądkowo-jelitowych, czy problemach immunologicznych. Niewątpliwym plusem takiego rozwiązania jest nie tylko skuteczność tego typu preparatów, ale także ich naturalne pochodzenie i łagodne działanie.
Wszystkie pochodne produktów miodnych zawierają cenne składniki takie, jak kwasy organiczne, białka, aminokwasy egzogenne, enzymy, liczne witaminy oraz biopierwiastki.
Badania pokazują, że najlepsze działanie apiterapeutyki wykazują podczas:
- Grypy, przeziębienia, zapalenie zatok, zapalenia gardła i krtani
- problemów z wysokim ciśnieniem i nerwicą sercową
- choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy
- poprawy perystaltyki jelit
- stanów obniżonej odporności
- problemów skórnych (trądzik, oparzenia, trudno gojące się rany)
Zastosowanie produktów pszczelich w celach leczniczych wymaga jednak, by produkty te pochodziły z obszarów pozbawionych zanieczyszczeń organicznych, pozostałości chemicznych i skażonych opadów. Należy więc zwracać szczególną uwagę na sposób uprawy i ekologiczny proces produkcji, który zachowuje cenne właściwości wszystkich substancji.