Propolis nalewka – jak zrobić i dlaczego warto?
Propolis, czyli kit pszczeli zawiera według szacunków aż 300 substancji, które wykazują aktywność biologiczną. Nic dziwnego, że nalewka propolisowa pomaga na wiele zdrowotnych dolegliwości. Propolis ma szerokie zastosowanie między innymi jako składnik leków i suplementów, a także odgrywa istotną rolę w medycynie naturalnej.
Propolis nalewka – przepis
Na samym początku musimy pamiętać o tym, że propolis nie rozpuszcza się w wodzie. W związku z tym konieczne jest rozpuszczenie substancji w alkoholu. Potrzebujesz zatem zaledwie dwóch składników: 800 mililitrów alkoholu (70%-74%), a także 10 gram propolisu.
Ile propolisu na 0.5l spirytusu?
- Aby uzyskać pożądaną proporcję, potrzebujesz zatem 500 ml spirytusu, a także 200 ml wódki oraz 100 ml wody. Otrzymasz bowiem wtedy 800 mililitrów alkoholu o mocy zbliżonej do 72,5%.W tym przypadku warto skorzystać na przykład z alkoholomierza, którego koszt jest stosunkowo niski (ok. 25 złotych). Dzięki temu będziesz mieć pewność, że właściwie odmierzyłeś proporcje.
- Wsyp zatem do słoika 100 gramów propolisu, a następnie wlej około 800 mililitrów alkoholu o mocy około 70 – 74%. Następnie zakręć słoik, potrząśnij kilka razy i poczekaj, aż propolis rozpłynie się w alkoholu.
- Na górę powinny wypłynąć tak zwane brudki ulowe (zasuszone pszczoły, nóżki pszczół itp.). Możesz zebrać je sitem bądź też łyżką. Alkohol stopniowo zacznie nabierać brązowej barwy. Następnie odstaw propolis w ciemne miejsce i przechowuj go w temperaturze pokojowej przez okres około 3 tygodni. Pamiętaj o tym, aby co kilka dni potrząsać słojem i równomiernie rozpuszczać kit pszczeli.
- Po mniej więcej trzech tygodniach propolis (nalewka na spirytusie) będzie gotowy. Przecedź ją wtedy przez gazę i przelej do buteleczek (doskonale pasują na przykład pozostałe po oleju lnianym bądź też lekach). Jeżeli takimi nie dysponujesz, możesz również przechowywać nalewkę w ciemnej, kuchennej szafce.
Jak pić propolis na spirytusie?
Wiesz już, jak powstaje nalewka. Przepis to jednak nie wszystko, co powinieneś znać. Omawiając propolis, zastosowanie i jego właściwości, trzeba również wiedzieć, ile i jak pić nalewkę.
Przy przeziębieniu i grypie warto spożywać ją 3 razy dziennie. W takiej sytuacji dobrze przytrzymać roztwór w ustach, a następnie przepłukać nim gardło i stopniowo połykać. W ten sposób stosuj nalewkę aż do ustąpienia objawów.
Propolis nalewka – na co pomaga?
Nalewka z kitu pszczelego (propolisu) ma następujące właściwości:.
- zwalcza infekcje oddechowe,
- zwiększa odporność,
- zmniejsza podatność na drożdżaki,
- osłabia działanie wirusów,
- działa jako bardzo silny antybiotyk.
Oczywiście w sytuacji, gdy z jakichś powodów nie chcesz samemu sporządzić nalewki, możesz również ją kupić. Pamiętaj jednak, aby nie robić tego w supermarkecie. Zdecydowanie lepiej poszukać jej na przykład u dobrych pszczelarzy. Propolis (nalewka na spirytusie) jest stosunkowo łatwy do przygotowania.