Propolis bezalkoholowy – jak zrobić?
Propolis to inaczej kit pszczeli. Sporo mówi się o jego prozdrowotnych właściwościach. Między innymi przyspiesza gojenie ran, a także uszkodzeń skóry oraz błon śluzowych. Dodatkowo zapobiega zakażeniom i pomaga osobom, które cierpią z powodu odmrożeń, owrzodzeń, oparzeń oraz odleżyn. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak zrobić propolis, zapoznaj się z treścią tego artykułu. Opowiemy nie tylko o tym, jak powstaje ten naturalny antybiotyk, ale również podamy najważniejsze informacje na jego temat. Dzięki temu będziesz mógł samodzielnie sporządzić go w domu w celach leczniczych, a także profilaktycznych.
Propolis – jak powstaje?
Propolis powstaje poprzez zmieszanie śliny pszczół, która zawiera określone enzymy. Wspomniany naturalny antybiotyk jest zatem naturalnym wytworem pszczelim. Do wytworzenia propolisu potrzebne są żywice, które zbierają pszczoły z pąków liści oraz kwiatów. W Europie Środkowej wydzielina potrzebna do propolisu jest zbierana z pąków topoli oraz olchy.
Jak zrobić propolis bezalkoholowy?
Aby zrobić propolis bezalkoholowy, możesz skorzystać z jednego z opisanych poniżej sposobów. Rozpocząć należy od sporządzenia nalewki propolisowej na spirytusie.
Aby ją sporządzić, potrzebujesz alkoholu do nalewki propolisowej o odpowiedniej jakości. Bardzo ważne jest przy tym, aby nie był to produkt niewiadomego pochodzenia. Najlepiej zastosuj spirytus nalewkarski poniżej 75%.
Przygotowanie propolisu
Sposób pierwszy
Na samym początku musisz odstawić resztki wosku. W dalszej kolejności pozbądź się pozostałych zanieczyszczeń, a następnie postaw taką nalewkę otwartą i ją podgrzewaj. Mazista substancja, która pozostanie na spodzie to propolis bezalkoholowy.
Sposób drugi
Możesz również rozpuścić propolis w oleju. Aby to zrobić, potrzebujesz zdrowego tłuszczu. Dla przykładu może być to oliwa z oliwek oraz propolis suchy. Po wlaniu oliwy do garnka z wodą rozgrzej go, a następnie dodaj rozdrobniony propolis. Ogrzewaj całość w temperaturze nie większej niż 70 stopni Celsjusza przez czas od trzydziestu do sześćdziesięciu minut. Po zakończeniu ogrzewania przecedź roztwór przez gazę. Pozostanie Ci roztwór z oleju, czyli bezalkoholowy propolis. Jest on doskonały na przykład do zażywania.
Przygotowanie propolisu – błędy, których warto się wystrzegać
Jednym z podstawowych błędów, jakie można popełnić, jest użycie nieodpowiedniego alkoholu do nalewki propolisowej. Wykorzystywanie tak zwanych domowych specjałów nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż mogą one zawierać alkohole ciężkie. Ważne jest także, aby zachować odpowiednie proporcje propolisu w nalewce.
Nie możesz również pozostawiać osadów. Aby się ich pozbyć, pozostaw produkt na 14 dni, codziennie wstrząsaj naczyniem i dobrze wymieszaj zawartość. Po tym okresie przecedź go przez gazę. Skoro wiesz już, jak zrobić propolis bezalkoholowy, koniecznie przed sporządzeniem go upewnij się, czy nie masz uczulenia na kit pszczeli. Opisywana w tym artykule substancja jest bowiem silnym alergenem.